Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Mogilnik w Lisich Kątach zlikwidowany

W okresie od 27 września do 30 listopada 2010 roku na terenie gminy Grudziądz w miejscowości Lisie Katy trwały prace związane z likwidacją tzw. mogilnika, czyli rodzaju składowiska dla jednego z najbardziej niebezpiecznych, nierozkładalnych odpadów trujących-przeterminowanych środków ochrony roślin i skażonych opakowań. Mogilnik zlikwidowany na terenie miejscowości  Lisie Kąty powstał w latach 70 – tych ubiegłego wieku.

Obowiązek likwidacji odpadów środków ochrony roślin i innych odpadów niebezpiecznych wynika m.in. z dokumentu przyjętego przez Sejm RP w dniu 8 maja 2003 roku pod nazwą :„Polityka ekologiczna Państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010”, będący uszczegółowieniem „II Polityki ekologicznej Państwa” z 2000 roku.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego pozyskał w roku bieżącym środki finansowe na likwidację przedmiotowego mogilnika z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Po otrzymania zapewnienia współfinansowania przedsięwzięcia przez fundusze, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego  w Toruniu w drodze przetargu  wyłonił wykonawcę: konsorcjum firm „SEGI-AT” Sp. z o.o. w Warszawie oraz „HYDROGEOTECHNIKA” Sp. z o. o. w Kielcach.

Prace związane z likwidacją składowiska odpadów środków ochrony roślin składały się z czterech etapów :

  • Wydobycie, segregacja i przepakowanie odpadów pestycydowych

Cały teren gdzie były prowadzone prace został oznakowany i ogrodzony na czas trwania prac. 

  • Wydobycie skażonego gruntu i konstrukcji mogilnika

Zanieczyszczona ziemia oraz elementy betonowych konstrukcji komór zostały wydobyte na zewnątrz, rozkruszone a następnie mechaniczne oczyszczone.

  • Transport opadów

Odpady w postaci środków ochrony roślin  w ilości 356,56 Mg zostały przewiezione do spalarni odpadów, natomiast grunt skażony w ilości 1093,58 Mg i  skażony  beton w ilości 1,0 Mg przekazano do zakładów utylizacji odpadów.

  • Rekultywacja terenu

Powstała po usunięciu odpadów przestrzeń została wypełniona i zagęszczona czystym gruntem piaszczystym, dodatkowo dno wykopów wyścielone zostało materiałem o niskim współczynniku filtracji – matą izolacyjną Bentomat ST.

Całość prac nadzorowana była przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, przy współpracy pracowników Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.

  • autor: Anita Górska/Anna Wszołek

« wstecz