Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Weekend z piosenką po europejsku

Radzyń Chełmiński po raz siódmy stał się stolicą kultury europejskiej. A wszystko za sprawą Festiwalu Piosenki Krajów UE, zorganizowanego przez Międzyszkolny Klub Europejski, działający przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Radzyniu. Honorowy patronat nad imprezą objęli Starosta Powiatu Grudziądzkiego i Burmistrz Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński.

 
Odbywający się rokrocznie Festiwal Piosenki Krajów Unii Europejskiej stanowi ważne wydarzenie w kalendarzu imprez Radzynia, ma przede wszystkim za zadanie przybliżenie uczniom kultury krajów UE. Podobnie jak w ubiegłym roku, także i  teraz przyciągnął rzesze widzów. Na festiwalowej scenie w sobotę, 10 maja zaprezentowali się reprezentanci szkół z naszego powiatu i nie tylko. Miłośnicy piosenki przyjechali do Radzynia z powiatów: wąbrzeskiego, golubsko-dobrzyńskiego i toruńskiego. Na zaproszenie organizatorów gościnnie w przeglądzie wystąpili zespół kameralny oraz chór szkolny z Czernikowa. Popis swoich umiejętności dały również cheerleaderki ze Szkoły Podstawowej w Radzyniu.
Wśród zaproszonych gości i samych uczestników na imprezie obecny był również Starosta Grudziądzki, Marek Szczepanowski, który dokonał uroczystego otwarcia festiwalu i życzył wszystkim miłych wrażeń artystycznych. Uczestnicy zaśpiewali po dwa utwory - jeden w języku polskim, drugi w dowolnym języku krajów Unii Europejskiej. Dwudziestu jeden wykonawców ocenianych było przez jury w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii klasy I-III postanowiono nagrodzić: Alicję Materkę z SP w Nicwałdzie (I m-ce), Idalię Czarnecką z SP w Kowalewie Pomorskim (II m-ce) i Emilię Kurzyńską z SP w Radzyniu Chełmińskim (III m-ce).
W kategorii klas IV-VI nagrody przyznano: Jakubowi Ciesielskiemu  z SP w Kowalewie Pomorskim (I m-ce), Weronice Lewandowskiej z SP w Czernikowie (II m-ce) oraz Izabeli Hornickiej z SP w Lisnowie (III m-ce). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Aleksandra Pryl z SP w Czernikowie.
Wśród gimnazjalistów I m-ce zajęła Joanna Kaczmarkiewicz z Gim w Czernikowie , II m-ce Katarzyna Golomska z Gim w Kowalewie Pomorskim, a III m-ce przypadło Monice Lewandowskiej z Gim w Czernikowie. Wyróżnienie w tej kategorii odebrała Paulina Duma z Gim. w Radzyniu Chełmińskim.
Festiwalowi towarzyszyła wystawa, której mottem przewodnim było hasło „Europejskie Cuda Techniki”. W przerwie występów goście mogli odwiedzić stoiska prezentujące Kraje Unii Europejskiej, przygotowane przez uczniów i wychowawców z tutejszej szkoły podstawowej i gimnazjum.

drukuj (Weekend z piosenką po europejsku)

  • autor: Justyna Osiewicz, data: 2008-05-12

« wstecz