Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Z wizytą na Białorusi

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz z Krajowym Stowarzyszeniem Brasławian grupa młodzieży z terenu powiatu grudziądzkiego, zrzeszowna w harcerskiej drużynie "Szperacze" przebywała w dniach od 14 do 25 sierpnia w Brasławiu na Białorusi.

Od pięciu lat "Szperacze" uczestniczyli jako młodzieżowa kadra w obozach organizowanych dla młodzieży polonijnej zza wschodniej granicy w Młyniku koło Mrągowa. W tym roku mieli okazję odwiedzić swoich znajomych w ich miejscu zamieszkania. Było to możliwe dzięki zorganizowaniu przez Wspólnotę Polską i Stowarzyszenie Brasławian Zgrupowania Młodzieży "Brasławskie Żagle". Podczas pobytu w Brasławiu nasza młodzież miała okazję poznać przepiękne okolice tego miasta oraz wzięła udział w dwu poważnych imprezach - Dniu Polaka Kresowego oraz koronacji koronami papieskimi obrazu Matki Boskiej Królowej Jezior.
Przygotowując się do pierwszej z wymienionych imprez nasi harcerze odwiedzili na brasławszczyźnie miejsca związane z historią Polski i pobrali z nich ziemię do pamiątkowej urny oraz uporządkowali groby polskich żołnierzy z 1920 roku, znajdujące się na brasławskim cmentarzu. Uczestniczyli też w apelu poległych oraz inauguracji Dnia Kultury polskiej.
Podczas uroczystości religijnych nasi młodzi reprezentanci pełnili wartę honorową przy koronowanym obrazie, jego kopii, która powędrowała do Polski, przy urnie z ziemią z miejsc pamięci narodowej, Księdze Pamiątkowej...
Podczas apelu kończącego pobyt na Białorusi na ręce władz Rejonu Brasławskiego oraz gościnnego miejscowego gimnazjum przekazane zostały materiały promujące powiat grudziądzki - przewodniki, widokówki i foldery.

drukuj (Z wizytą na Białorusi)

  • autor: Michał Kosowicz, data: 2009-09-01

« wstecz