Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

I Grudziądzkie Forum Producentów Tytoniu

W piątek, 26 września br. w Hotelu „Energetyk” w Grudziądzu odbyło się I Grudziądzkie Forum Producentów Tytoniu. Jego celem było omówienie przyszłości produkcji tytoniu w Polsce, w tym w szczególności produkcji tego surowca po 2009 roku i problemów jego producentów i przetwórców.

 
W Forum uczestniczyli przedstawiciele grup producentów tytoniu w kraju oraz zrzeszających ich związków i organizacji, plantatorzy tytoniu regionu kujawsko-pomorskiego, przedstawiciele przetwórców tytoniu (FTK Krasnystaw oraz Luxor w Belsku Dużym), poseł na Sejm RP Janusz Dzięcioł, przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urszula Wernikowska, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Dariusz Kurzawa, dyrektor Departamentu Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wiesław Czarnecki, dyrektorzy oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Ponadto w spotkaniu udział wzięli: Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Przysieku, Ryszard Kierzek, Starosta Grudziądzki, Marek Szczepanowski, Wójt Gminy Grudziądz Jan Tesmer, Przewodniczący Rady Powiatu Grudziądzkiego Jerzy Wołoszyn oraz Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Rady Powiatu  Krzysztof Klonowski.
Uczestnicy Forum wypracowali wspólne stanowisko zawierające ich postulaty, które przedłożone zostaną przedstawicielom rządu. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska:
 
 
               Producenci surowca tytoniowego, jego przetwórcy kooperanci i zatrudnieni w sektorze tytoniowym zwracają się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o intensyfikację prac związanych z uregulowaniem systemu wspierania uprawy tytoniu w naszym kraju.
W listopadzie br. odbyć ma się przed Komisją Europejską głosowanie dotyczące wysokości dopłat do produkcji tytoniu po 2009 roku, polska propozycja to utrzymanie dopłat do 2013 r. w wysokości 60% jako związanej z produkcją i 40% jako nie związanej. Dopłaty miałyby być udzielane z budżetu krajowego i jest to kwota ok. 300-400 mln w skali kraju.
 
Postulujemy:
 
- Przedłużenie istniejącego systemu wsparcia produkcji tytoniu do roku 2013, na tych samych warunkach zarówno dla plantatorów z nowych państw Unii, jak i państw objętych tzw. Kompromisem Luksemburskim.
- Wypracowanie przez Rząd systemu pomocy dla polskich plantatorów i wsparcia produkcji tytoniu za pomocą specjalnych instrumentów budżetowych w przypadku całkowitego braku pomocy Unii Europejskiej.
- Stworzenie mechanizmów umożliwiających kontrolę ilości wytwarzanego surowca tytoniowego.
- Powołanie związku grup producenckich jako organizacji konsultacyjnej przy uchwalaniu przepisów prawnych regulujących rynek surowca tytoniowego w Polsce i faktyczne podejmowanie prze ten związek działań.
- Umożliwienie producentom tytoniu bezpośredniego zakupu środków do produkcji surowca tytoniowego bez konieczności korzystania z pośredników.
- Stanowcze i skuteczne lobowanie na rzecz wypracowanej propozycji rozwiązania systemu subwencji do uprawy tytoniu.
 
Powyższy system wspierania produkcji tytoniu to gwarancja kontynuacji uprawy tytoniu, stabilność, stałe dochody dla producentów tytoniu, pracowników sezonowych pracujących w gospodarstwach produkujących tytoń, ale także pracowników przetwórczych zakładów tytoniowych i ich pracodawców.
 
Dalsze, można tu użyć określenia „istnienie” rynku tytoniowego w kraju jest także istotne dla innych jednostek organizacyjnych, np. organów gmin i powiatów, jako jednostek dbających o miejscowe rynki pracy dla osób pracujących sezonowo przy produkcji tytoniu.

Organizatorem spotkania był Komitet Organizacyjny I Grudziądzkiego Forum Producentów Tytoniu pod przewodnictwem Wicestarosty Grudziądzkiego Edmunda Korgola.

drukuj (I Grudziądzkie Forum Producentów Tytoniu)

  • data: 2008-10-08

« wstecz