Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

W porę wykryć zakażenie

Dziś (19 sierpnia br.) w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu zorganizowano spotkanie edukacyjne dotyczące profilaktyki, diagnostyki oraz zasad leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Szkolenie jest częścią Programu wykrywania zakażeń WZW B i C – kolejnego programu zdrowotnego, finansowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, w którego realizację włączył się powiat grudziądzki.

Głównym celem programu jest zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie zapobiegania zakażeniom HBV i HCV, a w konsekwencji zmniejszenie zapadalności i śmiertelności na marskość wątroby oraz raka wątroby.

- Wirusowe zapalenie wątroby stanowi poważny problem epidemiologiczny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wczesne wykrycie wirusa i podjęcie optymalnego leczenia pozwoli zmniejszyć zapadalność na marskość wątroby i raka pierwotnego wątroby. Dlatego też serdecznie zachęcam wszystkich do wykonania badań krwi w kierunku HBsAg i na obecność przeciwciał anty-HCV  –apelowała podczas szkolenia dr Agnieszka Rogala z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Świadomość społeczeństwa w zakresie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C jest nadal bardzo niska, o czym może świadczyć wysoki poziom zachorowań na te choroby przewlekłe. Ze statystyk wynika, że Województwo Kujawsko-Pomorskie, obok łódzkiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego, należy do grupy województw o najwyższej zapadalności na HBV i HCV. W Polsce wirusem HCV (WZW typu C) zakażonych jest ponad 700 tysięcy osób, a dotychczas infekcję zdiagnozowano u 20-30 tysięcy przypadków, a to oznacza, że 90% nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom.

W przypadku wirusa HBV (WZW typu B) liczbę zarażonych w Polsce szacuje się na 400-600 tys. osób. Wirus początkowo powoduje stan zapalny wątroby, a w przyszłości może skutkować włóknieniem i prowadzić do marskości tego narządu lub raka wątrobowokomórkowego. Zakażone osoby często nie zdają sobie sprawy z tego, że są chore, ponieważ większość zakażeń wirusami przebiega bezobjawowo. Niezdiagnozowane i nieleczone infekcje mogą być przyczyną wielu poważnych chorób, m.in. raka wątroby.

Do szczególnie narażonych zalicza się: pacjentów, u których przetaczano krew bądź preparaty krwiopodobne przed 1992 r., osoby wielokrotnie hospitalizowane, u których wykonywane były zabiegi chirurgiczne, dializy, badania endoskopowe, pracowników służby zdrowia, straży pożarnej, policji, którzy mogli mieć kontakt z krwią nosiciela HCV, osoby przyjmujące narkotyki drogą dożylną oraz osoby korzystające z zabiegów upiększających w salonach tatuażu, kolczykowania.

  • autor: Justyna Osiewicz, data: 2014-08-19
  • -
  • -

« wstecz