Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Tajemnice Ziemi Chełmińskiej odkrywane na nowo

Każdy region skrywa jakieś tajemnice. Odkrywaniem uroków pięknego i jednego z najbogatszych w zabytki rejonu województwa kujawsko-pomorskiego - Ziemi Chełmińskiej zajęło się podczas sobotniego konkursu w radzyńskim gimnazjum 35 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Udział w nim ma zachęcać dzieci i młodzież do lepszego poznania swojej małej ojczyzny.

 
Organizowany co roku pod patronatem Starosty Grudziądzkiego i Burmistrza Radzynia konkurs wiedzy o regionie ma na celu propagowanie wiedzy o historii, zabytkach kultury materialnej i przyrody Ziemi Chełmińskiej, a także wykazanie się inicjatywą, pomysłowością i umiejętnością posługiwania się językiem. Konkurs złożony był z dwóch etapów. W pierwszym, pisemnym uczestnicy wypełniali test wiedzy o regionie. Następnie uczniowie zmierzyli się z etapem ustnym – trzyminutową  prezentacją, podczas której mieli za zadanie przedstawić wylosowany przez siebie eksponat np: garnek do palenia kawy, bryczesy, „Elementarz” autorstwa Mariana Falskiego, wagę jednoszalkową, lampę naftową, tabliczki szkolne i żelazko na duszę.
Jury w swojej ocenie brało przede wszystkim pod uwagę poprawność merytoryczną, językową i czas prezentacji.
Największą wiedzą o regionie wykazały się uczennice: Martyna Poznańska z Gminy Jabłonowo Pomorskie (I m-ce), Alicja Truskawka z Gminy Radzyń Chełmiński (II m-ce) oraz Monika Kowalewska z Gminy Jabłonowo Pomorskie (III m-ce).
Wyróżnienia przyznano: Joannie Dymowskiej ze Szkoły Podstawowej w Książkach,  Remigiuszowi Klarkowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Rywałdzie, Adrianowi Walkiewiczowi z Gimnazjum w Książkach, Bartłomiejowi Brzezińskiemu z Zespołu Szkół w Świeciu nad Osą, Monice Rosadzie z Zespołu Szkół w Świeciu nad Osą, Agacie Ziętarze z Gimnazjum w Książkach oraz Alicji Dziadosz z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim.  
Wszyscy otrzymali z rąk Starosty, Marka Szczepanowskiego i Burmistrza Radzynia, Krzysztofa Chodubskiego atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Laureatom gratulujemy wiedzy oraz życzymy chęci do dalszego zgłębiania tajników historii i kultury swojej małej ojczyzny!.

drukuj (Tajemnice Ziemi Chełmińskiej odkrywane na nowo)

  • autor: Justyna Osiewicz, data: 2008-04-28

« wstecz