Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

SZKOŁA ZE SZTANDAREM

W środę (22 maja br.) grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi uczestniczyli w uroczystości nadania i wręczenia sztandaru.

W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczyli także rodzice uczniów, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, służb mundurowych, instytucji, Radni Rady Powiatu Grudziądzkiego i Gminy Grudziądz oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. Uroczystość poprzedziła msza święta odprawiona w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu przez proboszcza parafii ks. Zbigniewa Gańskiego. Podczas liturgii dokonano poświęcenia sztandaru.

Wśród zaproszonych gości był także Starosta Grudziądzki Marek Szczepanowski. „Poświęcony sztandar jest najgodniejszym znakiem zbiorowości szkolnej, symbolem jej tożsamości i przynależności narodowej, przywiązania do tradycji patriotycznych, jednym z fundamentów wartości wyniesionych i pielęgnowanych w otoczeniu małej Ojczyzny. Uzewnętrznia ideę prawości i osobistą godność każdego członka uczniowskiej wspólnoty. Od dzisiaj będzie Wam towarzyszył w chwilach szczególnych. Otaczajcie go należytym szacunkiem i troską spełniając przesłanie patronki tej szkoły (...) Gratuluję nadania i wręczenia sztandaru. Jednocześnie życzę wszystkim uczestnikom tej uroczystości, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym” – powiedział gospodarz powiatu.

Wyrazem szacunku i uznania dla gości i fundatorów, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości są pamiątkowe gwoździe umieszczone na drzewcu sztandaru.

Nowy sztandar z rąk Wójta Gminy Grudziądz Jana Tesmera przyjęła Beata Fischer, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi – „Dziękuję za ten cenny dar i zapewniam, że będzie on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej placówki (...)

Ceremoniał przekazania sztandaru zakończony został jego prezentacją i ślubowaniem uczniów.

komentarze (0) (SZKOŁA ZE SZTANDAREM)

  • autor: Hanna Arendt
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Wspominaliśmy bohaterów kampanii wrześniowej

70 lat temu bohatersko walczyli podczas kampanii wrześniowej w obronie Kujaw i Pomorza, w tym Mełna, Gruty i Annowa, nie szczędząc życia i krwi przeciw hitlerowskiemu najeźdźcy. We wtorek dla upamiętnienia ofiary ich życia przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, delegacje kombatantów, harcerzy i młodzież zgromadzili się na cmentarzu wojennym w Mełnie.

 
Uroczystości patriotyczne na cmentarzu w Mełnie (gm.Gruta) rozpoczęły cykl kujawsko-pomorskich obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili tam, m.in: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego - Piotr Całbecki, wicewojewoda kujawsko-pomorski - Dariusz Kurzawa, senator RP - Jan Wyrowiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - Paweł Puchalski oraz starosta grudziądzki – Marek Szczepanowski – Składamy hołd wszystkim żołnierzom wojny obronnej 1939 roku na cmentarzu wojennym w Mełnie – miejscu spoczynku 221 żołnierzy 63,64,65,66 pułków piechoty i 16 pułku artylerii lekkiej, dla których ta ziemia była początkiem i końcem bojowego szlaku.  To miejsce szczególne – swoiste sanktuarium, do którego należy pielgrzymować, nie tylko z okazji ceremonii rocznicowych, by czerpać z naszej historii wzorce godne naśladowania, pielęgnować tożsamość narodową i chlubną tradycję oręża polskiego. Tym wszystkim, którzy nie szczędzili życia na wszystkich frontach II wojny światowej zawdzięczamy, że współczesne życie nie wymaga od nas takiej ofiary i takiego poświęcenia . Dziękujemy im za to – mówił starosta.
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą bitwę 1-3 września 1939 r.  
Później obchody rocznicy przeniosły się do Grudziądza. Delegacje władz samorządowych wszystkich szczebli złożyły wiązanki kwiatów u stóp pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym. Powiatowej delegacji przewodniczył Wicestarosta Grudziądzki, Edmund Korgol. Uroczysty apel na Rynku z udziałem Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego poprzedziła msza św. celebrowana przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Na zakończenie obchodów można było wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru męskiego „Echo”.

komentarze (0) (Wspominaliśmy bohaterów kampanii wrześniowej)

drukuj (Wspominaliśmy bohaterów kampanii wrześniowej)

  • autor: Justyna Osiewicz, data: 2009-09-03
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz