Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

O profilaktyce onkologicznej

W związku z pogarszającą się sytuacją zdrowotną kobiet zorganizowano wczoraj (2 września br.) w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu spotkanie, dotyczące profilaktyki onkologicznej, na które zaproszono mieszkańców gmin, przedstawicieli samorządów lokalnych, instytucji oraz środowisk medycznych.

- Potrzeba dzisiejszego spotkania wynika przede wszystkim z niepokojących wskaźników dotyczących objęcia pań badaniami mammograficznymi i cytologicznymi. Województwo Kujawsko-Pomorskie jest regionem o najwyższym zagrożeniu w Polsce, gdzie notuje się wysoki współczynnik zachorowalności jak i umieralności na raka piersi i szyjki macicy.  Największym problemem jest niechęć kobiet do udziału w regularnych badaniach profilaktycznych, obserwuje się nadal niski odsetek przebadanych pań w obu programach – Profilaktyki Raka Piersi oraz Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W zakresie badań mammograficznych wskaźnik przebadanych pacjentek wynosi 32,73%, a w przypadku b.cytologicznych tylko – 26,12%. wyjaśnia dr Tomasz Mierzwa kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

W powiecie grudziądzkim  uprawnionych do badania mammograficznego jest ok. 4.5 tys. pań, a do badania cytologicznego – ok. 10 tys. kobiet. Statystyki pokazują, że tylko 1 na 10 kobiet zgłasza się na badanie pozwalające wykryć raka szyjki macicy. Średnia dla naszego województwa wynosi około 43%. Dla przykładu w Gminie Grudziądz w ramach programu raka piersi przebadano tylko 25% populacji, natomiast w Radzyniu Chełmińskim w ostatnim czasie z badań cytologicznych skorzystało zaledwie 18% pacjentek.

Warto przypomnieć, ze na badania mammograficzne mogą zgłaszać się kobiety w wieku 50-69 lat (badania te powinno się wykonywać raz na 2 lata). Natomiast panie w wieku 25-59 lat raz na trzy lata mogą bezpłatnie zrobić cytologię.

komentarze (0) (O profilaktyce onkologicznej)

  • autor: Justyna Osiewicz
  • -
  • -

« wstecz