Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Jak dobrze znają swój region?

Jaką wiedzę o naszym regionie mają dzieci i młodzież? Całkiem sporą , o czym można się było przekonać podczas VIII Rejonowego Konkursu Wiedzy o Regionie, w którym wzięło udział blisko  czterdziestu uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatów grudziądzkiego, wąbrzeskiego i brodnickiego. Konkurs został zorganizowany 8 maja przez Zespół Szkół w Radzyniu Chełmińskim.

Rywalizację podzielono na dwa etapy. W pierwszym uczniowie wypełniali test wiedzy o regionie. Wyłoniono w ten sposób dziesięć najlepszych osób, które potem odpowiadały ustnie na wylosowane pytania. Tematyka konkursu ściśle korespondowała z przypadającą w lipcu 700. rocznicą parafii św. Anny w Radzyniu Chełmińskim. Dlatego pytania dotyczyły znajomości elementów wyposażenia wnętrza tutejszego kościoła, uczniów pytano m.in. o styl w jakim wykonana jest ambona oraz o imiona świętych, których wizerunek znajduje się w ołtarzach bocznych radzyńskiej świątyni.

Ostatecznie jury w składzie: Patrycja Piłat, Aleksandra Kurek, Małgorzata Kurzyńska,  Adam Grus i ks. Stefan Schwabe uhonorowało następujące osoby: Lubosza Ostrowskiego (I m-ce), Natalię Rosadę (II m-ce), Pawła Sadłowskiego (III m-ce), Kamilę Knapp (IV m-ce) i Michała Korczyńskiego (V m-ce) z ZS w Radzyniu Chełmińskim, Paulinę Nowicką z ZS w Radzyniu Chełmińskim (VI m-ce), Karolinę Malinowską z Gimnazjum w Świeciu nad Osą (VII m-ce), Michała Barszczewskiego z SP w Książkach (VIII m-ce), Aleksandrę Wojciechowską z Gimnazjum w Świeciu nad Osą (IX m-ce) i Tomasza Kanię z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim (X m-ce).

Konkursowe jury wyłoniło również uczniów, którzy uzyskali największa ilość punktów w części pisemnej i ustnej. W teście zwyciężył Lubosz Ostrowski z ZS w Radzyniu Chełmińskim, natomiast  z pytaniami ustnymi najlepiej poradził sobie Paweł Sadłowski z tej samej szkoły. Nagrody laureatom wręczył Starosta Grudziądzki Marek Szczepanowski.

Konkursowi towarzyszył także pokaz stroju rycerskiego z okresu grunwaldzkiego. To była niezapomniana lekcja historii - uczniowie poznali rycerskie obyczaje, tajniki uzbrojenia oraz podstawy fechtunku. Przedstawiciel Bractwa Rycerskiego Radzynia Chełmińskiego Jacek Piłat w ciekawy sposób opowiedział o poszczególnych etapach, jakie musiał przejść  giermek, aby stać się rycerzem. Przybliżył również uczniom cechy, jakimi zgodnie z etosem rycerskim, powinien odznaczać się średniowieczny rycerz.

Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili pokaz przygotowany przez Bractwo. Niemal każdy z nich zapragnął choć na chwilę przenieść się w świat średniowiecznych bohaterów i poczuć na sobie ciężar rycerskiej zbroi. Do odegrania roli rycerza zgłosiło się wielu chętnych. Spośród publiczności wybrano Tomasza Kanię, ucznia gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim (na zdjęciu).

komentarze (0) (Jak dobrze znają swój region?)

  • autor: Justyna Osiewicz
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz