Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Szkolenie „Rodziny dysfunkcyjne, młodzież, patologie społeczne, trudności wychowawcze”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, że w organizowanym szkoleniu, które będzie prowadzone przez Centrum Szkoleń Administracji Publicznej we Wrocławiu - Grupa Ergo pn.:

Rodziny dysfunkcyjne, młodzież, patologie społeczne,

trudności wychowawcze

nastąpiła zmiana osób prowadzących.

Szkolenie w dniach 29-30-31 października br. poprowadzą trenerzy:

Ø Halina Gąsior – pedagog, psycholog w poradni psychologicznej oraz ośrodku interwencji kryzysowej; specjalizacja: Praca z rodziną zastępczą, wieloproblemową, interwencja kryzysowa w trudnych sytuacjach wychowawczych, próby/myśli samobójcze, dziecko jako ofiara, świadek.

Ø Dariusz Marciniec – doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, wydział socjologii. Specjalista z zakresu trudnych aspektów komunikacji, opracował oraz wdrożył autorskie programy z zakresu komunikacji i budowania relacji dla pracowników szeroko rozumianej pomocy społecznej. Kierownik Pracownik Konsultacyjno-Szkoleniowej Programów Polityki Społecznej Grupy Ergo.

Za zaistniałe zamieszanie przepraszamy i mamy nadzieję, że gwarantowany przez Grupę Ergo wysoki poziom prowadzonych zajęć zrekompensuje Państwu wszystkie związane z organizacją niedogodności.

PROGRAM ZAJĘĆ:

I dzień szkolenia:  Trening z zakresu komunikacji w trudnych sytuacjach pracy Pracownika Socjalnego.

1.     Praca socjalna z rodziną w kryzysie, sytuacje kryzysowe, przemoc w rodzinie -   rozpoznawanie sygnałów świadczących o występowaniu przemocy, umiejętność przeprowadzania rozmowy umożliwiającej rozpoznanie form przemocy i częstotliwości  jej występowania, diagnoza, skuteczna interwencja i pomoc.

  1. Poprawa komunikacji interpersonalnej w relacjach wychowawca – wychowanek.

  2. Doskonalenie warsztatu pracy z wychowankiem. Psychologiczny trening umiejętności wychowawczych.

  3. Specyfika pracy z trudnym klientem (formy, metody, dialog z instytucjami). Klient trudny, agresywny w Środowiskowym Domu Samopomocy – sposoby radzenia sobie z osobą z zaburzeniami psychicznymi. Podstawy negocjacji i rozwiązywania konfliktów Teoria konfliktu - geneza i dynamika konfliktu Mediacje. Sztuka perswazji. Umiejętności komunikowania się.

Trener: Dariusz Marciniec:

II dzień szkolenia: Trening z zakresu Pracy z rodziną.

  1. Problemy towarzyszące umieszczaniu osób w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Nawiązanie kontaktów dotyczących powrotu dziecka do rodziców biologicznych.

  2. Jak pomóc rodzinie i  jakie są inne instytucje pomagające takim rodzinom.

  3. Praca socjalna z rodziną wieloproblemową. Terapia  rodzin. Kształtowanie umiejętności wychowawczych. Terapia pedagogiczna. Praca z dzieckiem z zaburzeniami zachowania, niepełnosprawnym, autystycznym, mającym trudności w nauce. Przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej, praca z rodziną patologiczną, rodziny do poprawy swojej sytuacji.

  4. Pomoc rodzinom zastępczym w sytuacji kryzysowej. Postawy rodziców zastępczych jako ważny czynnik wychowania dziecka. Potrzeby i problemy dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej. Nienależyte funkcjonowanie rodziny zastępczej. Specyfika zadań opiekuńczo-wychowawczych w zawodowych rodzinach zastępczych. Metody i programy usprawniania dzieci. Opieka nad dzieckiem krzywdzonym oraz dziećmi o specyficznych potrzebach. Jak rozmawiać z dzieckiem z rodziny zastępczej w kontekście rodziców biologicznych (poczucie  odrzucenia, przynależności). Praca z rodzicami biologicznymi nad przywróceniem władzy rodzicielskiej. Tworzenie indywidualnych programów usamodzielnienia na etapie procesu usamodzielniania się wychowanków z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych.

Trener: Halina Gąsior

III dzień szkolenia: Trening z zakresu agresji i przemocy w rodzinie.

  1. Usamodzielnienia, wyuczona bezradność - jak pomagać, uzależnionym, ofiarom przemocy, postępowanie z domownikami dorosłymi agresywnymi.

  2. Przemoc seksualna w rodzinie – praca ze sprawcą przemocy, skuteczna pomoc ofiarom oraz przeciwdziałanie przemocy, molestowanie seksualne małoletnich.

  3. Agresja i przemoc wśród dzieci i młodzieży. Kontakt i praca z dzieckiem doświadczającym przemocy. Techniki i metody pracy z „trudną” młodzieżą.

Trener: Halina Gąsior

drukuj (Szkolenie „Rodziny dysfunkcyjne, młodzież, patologie społeczne, trudności wychowawcze”)

  • autor: Izabela Przanowska, data: 2007-10-25

« wstecz