Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Głosuj na dąb „Józef”!

Reprezentant naszego kraju, dąb „Józef” z Wiśniowej, który zdobył tytuł Drzewa Roku 2016 w Polsce, startuje w Konkursie Europejskim „Drzewo Roku 2017”. Zwycięzca finału konkursu europejskiego zostanie wyłoniony w głosowaniu internetowym, które trwa od 1 do 28 lutego br. na stronie www.treeoftheyear.org. Głosować można również przez stronę www.swietodrzewa.pl. Głosowanie jest bezpłatne i każdy może oddać swój głos.

Konkurs Europejskie Drzewo został zapoczątkowany w 2011 r. Ideą przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W tym roku w konkursie startuje po jednym drzewie z 16 europejskich państw.

Dąb „Józef" z Wiśniowej posiada niezwykłą historię, która jest ściśle związana z miejscem w którym rośnie. A jest nim urokliwy park dworski w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. W czasie II wojny światowej dąb był schronieniem dla rodziny żydowskiej. Wizerunek drzewa widniał również na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Obecnie Dąb Józef podziwiany jest przez uczestników licznych wycieczek, jest także obiektem fotograficznym i malarskim.

  • autor: Hanna Arendt, data: 2017-02-09
  • -
  • -
  • -

« wstecz