Starostwo Powiatowe w Grudziądzu

Odnosniki

Data

Poniedziałek 18 Stycznia 2021

Imieniny

Małgorzaty, Piotra, Bogumiła

Menu

Nawigacja

Odnosniki

Jak pomóc choremu uczniowi?

„Dziecko nie zawsze zdrowe w szkole” – pod takim tytułem zorganizowano wczoraj (19 marca br.) w Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim konferencję powiatową, w której w roli prelegentów wystąpili psychologowie i przedstawiciele lokalnego środowiska medycznego. Inicjatorami spotkania byli - Starosta Grudziądzki Marek Szczepanowski, Burmistrz Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński Krzysztof Chodubski oraz dyrektor radzyńskiego Zespołu Szkół.

Konferencję otworzył dyrektor ZS w Radzyniu Chełmińskim Adam Olejnik- Ze wszystkich problemów ludzi dorosłych ten, kiedy mały człowiek cierpi, jest największy. Zadaniem każdej szkoły jest wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci, więc szczególnie w sytuacji choroby dziecka należy zrobić wszystko, aby poprawiać w możliwie największym stopniu jego komfort życia, samopoczucie i nastrój. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja poszerzy naszą wiedzę w wybranych aspektach, zwiększy wrażliwość i empatię oraz spowoduje, że środowisko szkolne - nauczyciele, pracownicy szkół i placówek oraz rodzice jeszcze lepiej niż dotychczas będzie sobie radziło wtedy, gdy do szkoły trafi uczeń nie zawsze zdrowy. Mam także nadzieję, że nasze spotkanie będzie cenne również bezpośrednio dla nas, gdyż program zawiera treści prozdrowotne, dotyczące zarówno dzieci jak i dorosłych.

Pierwszą część konferencji wypełniły wystąpienia psychologów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grudziądzu poświęcone problemowi depresji u dzieci i młodzieży. Zaprezentowano program realizowany w grudziądzkich szkołach promujący zachowania afirmujące życie jako sposób przeciwdziałania depresji, uwrażliwiające uczniów na rozwijanie empatii, na innych i ich potrzeby, a także na rozwijanie kontaktów międzyludzkich.

- Jak pokazują statystyki, co piąta osoba zapada na depresję, więc z tym zjawiskiem mamy do czynienia we wszystkich szkołach. Niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie negatywne bodźce, które nas niepokoją. Aby pochylić się nad problemami dziecka, szybko reagować na sygnały, mogące świadczyć o występowaniu depresji. Kluczowe jest nawiązanie kontaktu ze specjalistami - pedagogiem szkolnym, psychologiem. Fachową pomocą służą uczniom także poradnie publiczne i Poradnie Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Węgrowie i na Roty Grudziądzkiej – mówi psycholog Beata Bratko  - Gruszka, która podczas konferencji wspólnie z psycholog Ewą Rocławską zaprezentowały założenia programu oraz przybliżyły uczestnikom problematykę depresji i sposoby jej przeciwdziałania.

W dalszej części spotkania omówiono zagadnienia dotyczące m.in. profilaktyki onkologicznej, promocji zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.  

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się również: Agnieszka Mróz Sikorska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej („Depresja u dzieci i młodzieży”), Krystyna Wańska – Remiasz Koordynator Promocji Zdrowia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu  („Profilaktyka onkologiczna”), Joanna Łaszewska – pielęgniarka edukacyjna („Dziecko chore na cukrzycę”), Katarzyna Kobylacka – Sikora z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej („Komunikacja kluczem do integracji”), Grażyna Szczepańska – Wicedyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i jednocześnie Wojewódzki Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie  oraz Dorota Andrzejewska doradca KPCEN („Jak tworzyć szkolną politykę w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Program HEPS”).  

Na konferencję przybyli dyrektorzy szkół, nauczyciele przedszkoli oraz placówek oświatowych, rodzice, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych z gmin Powiatu Grudziądzkiego.

komentarze (0) (Jak pomóc choremu uczniowi?)

  • autor: Justyna Osiewicz

Zdjęcia z konferencji uzyskane dzięki uprzejmości Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz